Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

PLASTİFİYAN TÜRLERİ
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: PLASTİFİYAN TÜRLERİ

PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 3 ay önce #3155

üretimi nasıl yapılıyor bu konulrda bilgi verirseniz sevinirim?bu sektöre girmeyi düşünüyoruz fikirlerinizi almak istiyorum
  • ebsebs
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 12
  • 

Cevap: PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 3 ay önce #3156

DOP ve DOTP
  • ebsebs
  • Yeni Kullanıcı

Cevap: PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 3 ay önce #3157

DOP ftalik anhidrit ile 2-etil hekzanol reaksiyonu ile oluşur. Katı haldeki ftalik anhidrit uygun bir reaktörde eritilir ve daha önceden alkol (2-etil hekzanol) yüklenmiş olan reaktöre gönderilir. Reaktör sıcaklığı 150-160 dereceye ulaştığında titanyum katalizörü eklenir ve reaksiyonun bitmesi beklenir. Reaksiyonun bitip bitmediğini anlamak için reaktörden ara ara numune alınır ve laboratuarda analizi yapılır. Asit indisi değeri 0,56'ya veya daha düşük bir değere ulaştığında istenen özellikte DOP elde edilmiş demektir. Daha sonra sırasıyla nötralizasyon, yıkama, dinlendirme, filtrasyon işlemleri yapılır...
  • ayhozdemir
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 32

Cevap: PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 3 ay önce #3158

verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler
1-ftalik anhidrit nasıl eritilir?
2-ne oranlarda koyuyoruz?
3-şu an böyle bir tesis kurmak istesek sizce bu ürünün satış pazarı nasıl?
bu sektör içinde çalışanlar; sizlerle özel olarak konuşmak istiyorum.

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir <br><br>İletiyi düzenleyen: ebsebs, Son Düzenleme: 2008/05/15 12:38
  • ebsebs
  • Yeni Kullanıcı

Cevap: PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 3 ay önce #3159

Ftalik anhidrit, eritme reaktörlerinde 160-170 derecede eritilir.

Reaksiyon denklemine göre 1 kısım ftalik anhidrit ile 2 kısım alkol reaksiyona girer. Siz çalışacağınız kapasiteye veya kullanacağınız reaktörün hacmine göre miktarı ayarlarsınız. Ancak unutmayın ki reaksiyon geriye dönmesin diye alkol miktarı stokiyometrik orandan fazla tutulur. Yani normalde atıyorum reaksiyon denklemine göre 500 kg alkol - 800 kg ftalik kullanılması gerekiyorsa siz alkolü 500 değil de 600-650 kg falan kullanırsınız.

DOP'un pazarına gelince; DOP'un kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:
Plastik ve PVC pasta karışımlarında yumuşatıcı olarak, çok katmanlı suni deri ve film uygulamalarında, kalenderlemede, ambalaj malzemelerinde, sıcak kaplamalarda, kablo izolasyon kılıflarında, yapıştırıcılarda, vs. kullanılır.

Yani bu işlemlerin yürütüldüğü firmalarla çalışabilirsiniz. Ülkemizde DOP kullanan çok sayıda firma tabiki var. Bunun dışında ülkemizdeki DOP üreticileri Romanya, Moldova, Bulgaristan gibi Balkan ülkeleri ile çalışmaktadır.

Özetle plastifiyan sektörü oldukça iyi bir sektördür...

DOP üreten bazı firmalar: Plastay, Meltem Kimya, Plastifay. Google'a bunları yazarsan işine yarar bilgiler bulabilirsin...
  • ayhozdemir
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 32

Cevap: PLASTİFİYAN TÜRLERİ 6 yıl, 2 ay önce #3427

mrb Ayhan bey. ben dop üretimi yapan bir işletmede üretim şefi olarak çalişmaktayım.forumdaki yazılarınızı okudum.dop üretimi bittikten sonra sırasıyla nötralizasyon,yıkama,dinlendirme ve filtrelemeden söz etmektesiniz.biz şuan nötralizasyon üzerine çalişmalarımızı ve araştırmalarımızı yürütmekteyiz.kullanıcı firmalardan asiditenib düşük olması isteniyor.biz bazı bazlar kullandık nötralizasyon için ama süzmede baya bi sorun yaşadık.bana önerebileceginiz bir baz türü varmı beni süzmede zorlaştırmayacak.tesekkür ederim çalişma hayatınızda başarılar dilerim...
  • terasusbt
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 7
  • Sayfa:
  • 1
  • 2
Sayfa oluşturulma süresi: 0.22 saniye