Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi

BAŞLIK: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 11 ay önce #3052

Mrb;
Senin bu yazdığın denklem ancak kitaplarda olur.Bu sabunlaşmayı yapman için bu yağı özel yapman lazım.Bildiğin gibi gliserinin(tri alkol) üç kolu var.Bunlarada yağ asitleri girip yağı(ester)meydana getiriyor.Ama yağ asitleri çeşit çeşit.Gliserinin üç kolunuda dolduracak stearik asit olmasının % si kaç.Nasıl bir hesaplama yapacaksın bilemiyorum.
Bu deney de neyi amaçladığını daha da açarsan fikrimi söylerim.
Sağlıcakla.
  • faikkula
  • Ar. Gör.
  • Gönderiler: 183
  • 

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 11 ay önce #3055

Merhaba
Faik bey;
arkadaş hız sabitini belirlemek istediğine göre bunun tek yolu deney yapmaktır.Yani zamana karşı dönüşüm değerlerini grafiğe geçirmeniz gerekir...sizin bahsettiğiniz reakiyonun mekanizması.o ayrı bir konudur.Mekanizma belirlemek ve önermek bu kadar kolay değildir elbette.yalnız benim biliğim kadarıyla sabunlaaşma reaksiyonu ikinci mertebedir ve reaktantların mol oranlarının eşit olmadığı kabul edilip ikinci mertebenden reaksiyon hız eşitliğinin (dx/dt=k*(a-x)*(b-x)) integrali alınırsa k*t=[1/(a-b)]*ln[(b*(a-x))/(a*(b-x))] çıkar...şimdi gelelim deneyi nasıl yapacağımıza...a = NaOH derimişimi, b= yağ asidi derişimi olsun.Sanırım zamanla NaOH derişiminin nasıl değiştiğini bulmak çok zor değil...Ayarlı HCl çözeltisi ile titre edersiniz olur biter.k*t=[1/(a-b)]*ln[(b*(a-x))/(a*(b-x))] denkleminin sağ tarafına M diyelim. M'yi deneysel verilerden hesaplayıp zamana karşı (t) grafiğe geçirirsek elde etmemiz gereken bir doğrudur.Bu doğrunun eğimi bize deneysel hız sabitinin değerini verir.Birimi de Hacim/mol*zaman dır..eğer doğru elde edemezsek zaten reaksiyon ikinci mertebeden değildir.O zaman sıfır ve birinci mertebe varsayımı yapıp, onların hız eşitliklerinin integrasyonu yapılarak benzer hesaplamalar yapılabilir.
Sağlıcakla
  • myildiz
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 39

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 11 ay önce #3057

Merhaba;
Sayın Mehmet Yıldız;
Hız sabitinin deneysel olarak hesaplanıp bulunacağını biliyorum.Buna itiraz etmiyorum.Sayın Ahmet Bedük arkadışımız SOYA yağından elde edilecek sabuna ait hız sabitini aradığını ve kendisinin yazdığı reaksiyon denklemine bakarak bu işlemin hangi sektörde ve niçin yapıldığını sormuştum.Ama daha cevabını alamadım.Bu arada sizin düşüncelerinizi öğrenmiş oldum.
Sayın Ahmet Bedük bu işlemi sabun sanayinde kullanacaksa, bu işlemin sağlıklı olabilmesi için ,öncelikle bu deneyde kullandığı yağın özelliklerine dikkat etmesi gerekir.Değişik soya yağlarını kullanarak aynı deneylerin sonuçlarını grafiğe geçirmeli.
Aynı zamanda kullanılan kostiğin derişimi yanında,dikkat edilmesi gereken noktalar var.Bunlarda yağın sıcaklığı-kostiğin sıcaklığı-her ikisinin debisi-karışım şekli, bu hız sabitine etki edeceğidir.
Buradan da bir netice çıkarması gerekecek.Şu reaksiyonda max verimi alabilmemiz şu şartların sağlanması gerekir.
Sağlıcakla.
  • faikkula
  • Ar. Gör.

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 11 ay önce #3175

Merhaba;
Sayın Mehmet Yıldız,sabunlaşma reaksiyonları tek yönlüdür ve mekanizması bellidir.Burada dikkat edilmesi gereken bir noktada bu sabunun;
a-Yağdan mı (Ahmet bey soya yağı diyor.)
b-yağ asidin denmi
yapıldığıdır.
Konumuz soya yağı olduğundan,gliserine bağlı yağ asitlerinin cinsleri farklı olacağından (Soya tohumundan gelen özelliklerden dolayı)reaksiyon hızının bir alt bir üst sınırlar içinde mütala edilmeli.
Sağlıcakla.
  • faikkula
  • Ar. Gör.

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 10 ay önce #3283

Sorum biraz konu dışı olabilir öncelikle kusuruma bakmayın.

Etil asetatın sabunlaşması reaksiyonu endüstride uygulanılan bir metot mudur yoksa
üniversitelerde sabunlaşma reaksiyonlarının kinetiğinin incelenmesi için seçilmiş basit bir reaksiyon mudur?

Cevap: Sabun Oluşüm Reaksiyonuna Ait Hız Sabiti 5 yıl, 10 ay önce #3289

Merhaba Faik Hocam;
bu k sabiti çalışmamız bitirme ödevi için gerekliydi.Ama hallettik sayılır.Sabunlaşma reaksiyonu üzerine yapılmış bir çalışma yani makale bulduk.sizin de vurguladığınız gibi soya yağını almadık yağ asidini ele alarak yapılan bir çalışma.NaOH fazlasını ele alıp yani konsantrasyonunun değişmediğini yağ asidinin değiştiğini ele alarak yapılmış ve 1. derece bir reaksiyon bulunmuş.k değerinide grafikten bulduk elimizdeki makaleye göre.size cevabın geç oldu kusura bakmayın.Hayır lı çalışmalar....
  • kimbedma
  • Yeni Kullanıcı
  • Gönderiler: 11
Sayfa oluşturulma süresi: 0.20 saniye