Bilgisayar uygulamaları hakkında önemli bir yere sahip olan fakat ismi fazla duyulmamış bu programın tanıtımını ve ufak tefek ayrıntılarını aktaracağım. Programımız Crocodile Chemistry programıdır.

Crocodile Chemistry

Crocodile chemistry programı Kimya alanında kullanılan kullanışlı programlardan biridir. Ancak isminin fazla duyulduğu söylenemez. Program kullanım itibariyle bizlerin laboratuarda yaptığı işlemlerin bir kısmını sanal ortama taşımıştır. Kimyasal maddeler ve çeşitli araç ve gereçler içeren iyi bir programdır.


Programın birkaç özelliğinden bahsedelim.

Program kurulup çalıştırıldığı zaman birkaç kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlar;

  • Maddelerin sınıflandırılması
  • Miktarlar ve Eşitlikler
  • Reaksiyon Hızları
  • Enerji
  • Su ve Çözeltiler
  • Asitler, Bazlar ve Tuzlar
  • Elektrokimya
  • Periyodik Tablo
  • Metaller ve Taşlar(Kimyevi)
  • Maddelerin Tanımlanması

gibi birkaç bölüme ayrılmaktadır.

anlatm1.jpg




















 

 

Bu anlattığım bölümlerde hazır deney sistemleri vardır ve bu sistemleri kullanarak deneylerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca farklı bir deney yapılmasını istiyorsak ise,

File-New (Ctrl+N) ile yeni bir dosya açıp buradan istediğimiz deneyi istediğimiz kimyasallar ve ekipmanları seçerek yapabilirsiniz.

anlatm2.jpg























 

 

 

 

 

 

 

İşte bu şekilde maddeleri ve malzemeleri seçebilirsiniz.

Örnek olması açısından bir deneyin nasıl yapıldığını inceleyelim. Elektroliz deneyinin nasıl yapıldığını aşağıda görmektesiniz.

anlatm3.jpg

 

Şimdi şekil üzerinden gidelim. Bu hazır bir kalıptır. Programı kurunca zaten bu kalıbı elektro kimya bölümünde göreceksiniz. İlk olarak 1M Bakır Klorür çözeltisini tutup kaba doğru sürükleyeceksiniz. Sonra ise isterseniz sol taraftaki güç kaynaklarından birkaç tane daha ekleyebilirsiniz. İstemezseniz eklemezsiniz. Bu tamamen size kalmış. Bu işlemlerden sonra üstteki açık olan devreyi kapayarak sonuçları ekrandan izleyebilirsiniz. Sonuçlar ekranda belirecektir. Görüldüğü üzere sıcaklıktan kalan karbon kütlesine kadar sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. Program içinde ayrıca bir periyodik tablo vardır.

anlatm4.jpg

Ayrıca Help bölümünden Tutorials a girerek çeşitli örnekleri ve nasıl yapıldıklarını görebilirsiniz. Burada anlatımları mevcuttur.

Programın eksik gördüğüm noktaları ise;
.scx ile kayıt yapmaktadır. Oysa .swf şeklinde Macromedia Flash Player programının açabileceği şekilde kayıt yapsaydı en azından yaptıklarımızı programsız izleme imkanı elde etmiş olurduk.

Programda genel itibariyle anlatacağım noktalar bunlar gerisi size ve yaratıcılığınıza kalmış.

Program oldukça pahalı lisansı 190 euro upgrade 1 yıllık ise 110 euro okul için alacaksanız ise bu fiyat çok daha pahalı 550 euro olmaktadır.


 


Yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.