Kimya Güzeldir'in yazarı Ömer Kuleli hocamızın yeni kitabı Yaşamın Çarklarını Çevirenler yayınlandı.

Değerli   Dost,
Çoğunuz  yazmaya meraklı  olduğumu  biliyorsunuz.. Benim   gibi   amatörler   için  yazmaktan  daha   zoru  kitabı   bastırabilmek.. Yayınlanan her  kitap  benim  için yeni   doğan  bir   çocuk.. 5 Mart 2012  de  yeni   bir   çocuğum  daha   oldu,   adını   YAŞAMIN  ÇARKLARINI ÇEVİRENLER  koydum. Kitap  popüler  bilim  türünde,  parçalı   yazılardan   oluşuyor ,  sudan  ve   enerjiden   söz   ediyor. PAN  YAYINCILIK  tarafından  yayınlandı. Bakalım 1992  den  bu  yana   ortalıkta  olan  ağabeyi KİMYA  GÜZELDİR  kadar şansı   yaver   gidecek  mi ?

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü doktora öğrencilerinden Süleyman DEVECİ, Kimya Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mualla ÖNER danışmanlığında ve Mir Araştırma ve Geliştime A. Ş ile ortak projesinin sonuçları ile  yaptığı “Measurement of Gas Permeation Properties of Extruded Thick Wall Hollow Cylinder Plastics” isimli çalışması İspanya’da düzenlenen SPE (SOCIETY OF PLASTICS ENGINEERS)  EUROTEC™ 2011 kongresinde  aralarında Nexana NRC, London Metropolitan University, University of Twente; Institute of Agrochemical and Food Technology (IATA-CSIC), Brunel University, Universidad de las Palmas de Gran Canaria, The University of Manchester, University of Cranfield, University of Valladolid, University of Oviedo'nun da bulunduğu  en iyi poster yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

Tayvan Yükseköğretim Değerlendirme Akreditasyon Konseyi tarafından uluslararsı bilimsel dergilerde yayımlanan makaleler ve bu makalelere yapılan atıflara göre yapılan sıralamaya göre dünyanın en iyi üniversiteleri sıralandı. Sıralama aynı zamanda bölümlere göre de değerlendirildi. Bu değerlendirmeye göre dünyanın en iyi kimya mühendisliği bölümleri içerisinde İTÜ (80.), ODTÜ (88.) ve Hacettepe (242.) de var.