Bir çoğumuz daha üniversitedeyken Aspen Plus hakkında bir şeyler duymuşuzdur. Duymadıysanız da bu yazıyı okuduktan sonra duymuş olacaksınız. Aspen Plus en basit tanımıyla bir proses simülasyon programı. İlk olarak 1981 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından ortaklaşa oluşturulan araştırma projesiyle ortaya çıktı ve bu ortak projeyle kurulan AspenTech firması tarafından geliştirildi. Aspen adı “Advanced System for Process ENgineering (ASPEN)” kelimelerinin ilk harflerinden gelmektedir. Aspen Plus aslında “Aspen Engineering Suit” adı altında bir çok mühendislik uygulamasının bir araya getirildiği ortamda ki uygulamalardan sadece biri.

Yaklaşık 5 senedir çalıştığım firmanın Tekirdağ/Çorlu'daki üretim tesislerine sık sık gidip gelirim. Fabrikamıza ulaşmak için İstanbul-Edirne otobanında Çorlu çıkışından çıkıp hemen solda yer alan tekstil fabrikalarını geçince patika bir yola girip sağdaki  yalıtım ve  kuruyemiş fabrikalarını da geçip bir km daha yol sürmek gerekir. Evet işte tam da bu kuruyemiş fabrikasının önünden geçen bir dere vardır, hemen yukarıdaki tekstil fabrikalarının olduğu bölgeden gelip Çorlu'nun içine doğru ilerleyen bir dere...

Bir önceki yazımda alev geciktiriciliğin ne olduğu, neden önemli olduğu ve nasıl sağlandığından bahsetmiştim. Özet olarak sanayide uygulama kolaylığı nedeniyle en kullanışlı yöntemin alev geciktiricilik sağlayan katkı maddeleri kullanmak olduğundan söz etmiştim.

Malzemenin yanma özellikleri ile ilgili karşımıza çoğunlukla, kısaltılmışı LOI olan limiting oxygen indexdeğeri çıkar. LOI, bir malzemenin yanması için ortamda bulunması gereken hava karışımındaki oksijen yüzdesi olarak düşünebilir.  Yani oksijen/(azot+oksijen) oranıdır diyebiliriz. Bu değer yükseldikçe malzemenin yanıcılığı da doğal olarak düşer. Şimdi etrafımızda gördüğümüz plastik malzemelerin LOI değerlerine bir göz atalım:

8 Nisan 2010 tarihinde İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden The Independent’in internet sitesinde Amerikan, İngiliz ve İtalyan bilim adamlarının gazeteye bir mektup göndererek bebek biberonları ve bebek mamalarının ambalajlarında kullanılan plastiklerde Bisfenol-A kullanımının yasaklanması konusunda çağrısında bulunduğu yazıyordu.

Bisfenol-A konusunda yazmayalı epey süre oldu. Geçenlerde bu konu ile ilgili elime bir haber geçince bunu bu haftasonu siteye taşımaya niyetlenmiştim. Evet, aslında bu hafta yazmak istediğim Danimarka’nın Bisfenol-A kullanımını yasaklamış olması ve bu konuda yasak getiren ilk Avrupa ülkesi olması idi. Danimarka’nın ulusal gıda enstitüsü diyebileceğimiz “DTH FOOD” ise bu kapsamda Bisfenol-A’nın gıda maddelerine migrasyonunun incelenmesi üzerine bitiş tarihi 31.12.2010 olarak planlanan bir proje başlatmış.